onsdag 17 december 2014

Fotbollscup

Traditionsenlig fotbollscup i slutet av terminen anordnades onsdag 17/12. Tillslut stod 8B som vinnare, samma 8B som vann Valstakampen i höstas!


Bilder från matchen mellan lärarlaget och 9A - en match som lärarlaget vann men sedan tvivelaktigt blev diskvalificerade i (av elevrådet), så 9A räknades som segrare och gick hela vägen till final...






Bra kämpat alla och en extra eloge till Maja och elevrådet som organiserade cupen!

måndag 15 december 2014

V 51 Skolavslutning och fotbollscup

Måndag och Tisdag lektioner enligt schema, år9 HLR.

Onsdag fotbollscup och kontaktgruppstid.

Torsdag - Julavslutning

Städning i hemklassrum, grupprum och vid skåp.

Samling för 7A, 8B, 8C, 9B och 9C klockan 9.45 i hemklassrum.

Samling för 7B, 7C, 8A, 9A och 9D klockan 12.00 i hemklassrum.

Kvällsavslutning

7A, 8B, 8C, 9B och 9C samlas klockan 16.20 i Annis bildsal
-Avslutning i kyrkan klockan 16.45-17.15.

7B, 7C, 8A, 9A, 9D -samling i hemklassrum
-Avslutning i kyrkan klockan 17.30.

Fotbollscupen onsdag

MATCHGRUPPER

GRUPP 1
FBK – 7C
7A – FBK
7C – 7A

GRUPP 2
 8B – 8C
8C – BRYGGAN
BRYGGAN – 8B

GRUPP 3
9A – 9D
LÄRARLAG – 9A
9D – LÄRARLAG

GRUPP 4
7B – 9C
8A – 7B
8A – 9C


MATCHSCHEMA

8.30  -  FBK – 7C
8.55  - 8B – 8C
9.20 – 9A – 9D
9.45  - 7B – 9C
10.10 – 7A – FBK
10. 35  - 8C - BRYGGAN
11.00 – LÄRARLAG – 9A
11.25 – 8A – 7B
11.50 – 7C – 7A
12.15 - BRYGGAN – 8B
12.40 – 9D - LÄRARLAG
13.05 – 8A – 9C


SEMIFINAL 1 - 13:40
SEMIFINAL 2 – 14:05

FINAL : 14:40

  

måndag 8 december 2014

Veckoinformation vecka 50

Nu är det bara två veckor till jullovet. Vi jobbar för fullt i alla ämnen och i slutet av veckan sätts betygen.

På fredagen den 12 december firar vi Lucia på skolan. Alla har sovmorgon och kommer direkt till kontaktklassrummen enligt följande uppdelning:

7b, 7c, 8a, 9a, 9d träffas i kontaktklassrummen klockan 9:00 och ska till kyrkan klockan 9:15.
7a, 8b, 8c, 9b, 9c träffas i kontaktklassrummen klockan 10:00 och ska till kyrkan klockan 10:15.
Kontaktlärarna sitter med sin grupp.
Vanliga schemat börjar gälla klockan 11:00.


På måndag och tisdag nästa vecka, vecka 51, är det HLR  för år nio enligt följande schema:

9A & 9D Måndag
Pojkar: klockan 9:00-11:00
Flickor: klockan 12:00-14:00

9B & 9C Tisdag
Pojkar: klockan 9:00-11:00
Flickor: klockan 12:00-14:00